Jak prawidłowo przechowywać inhalatory stosowane w leczeniu astmy?

Wszystkie leki, aby mogły zachować swoje właściwości lecznicze a ich stosowanie było w pełni bezpieczne i przede wszystkim pomagało a nie szkodziło pacjentowi, powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach

Więcej

Zasady refundacji leków w astmie i POChP

Refundacja to inaczej dopłata – w tym przypadku dopłata z budżetu Państwa do ceny leku.

Ministerstwo Zdrowia tworzy tzw. listy refundacyjne. Leki, które znajdą się na liście refundacyjnej otrzymują refundację (dopłatę z budżetu). Listy są modyfikowane co 2 miesiące, co oznacza, że po 2 miesiącach każdy z leków może stracić lub zyskać refundację, albo zmienić swoją odpłatność.

Więcej

Zaostrzenia astmy

Na astmę choruje ponad 300 milionów osób na świecie. Stanowi ona poważny problem zdrowotny. Typowe objawy astmy to: świsty, duszność, uczucie ucisku w klatce piersiowej i kaszel, przy czym ich występowanie, częstość i nasilenie są zmienne.

Więcej

Marsz alergiczny – co to takiego?

Marsz alergiczny to następujące po sobie kolejne schorzenia atopowe. Wiele długoletnich badań wskazuje na przebieg choroby alergicznej w postaci tzw. marszu alergicznego, który w klasycznej postaci rozpoczyna się od alergii pokarmowej i atopowego zapalenia skóry (AZS) prowadząc do rozwoju alergicznego nieżytu nosa (ANN) i astmy.

Więcej

Alergie krzyżowe – czyli czy będąc uczulonym na pyłki traw mogę zjeść pomidora?

O alergii krzyżowej mówimy wtedy, kiedy osoba uczulona na alergeny wziewne reaguje również na alergeny pokarmowe. Zjawisko to pojawia się, gdy przeciwciała IgE wytworzone w kierunku uczulającego alergenu rozpoznają w innym podobne białko, z którym reagują.

Więcej

Czystość czy brud – co bardziej sprzyja rozwojowi astmy?

Od wieków ludzie zastanawiają się co właściwie jest lepsze - czystość czy brud? W dawnych czasach popularne były stwierdzenia „częste mycie skraca życie”, a lekarze w XVII wiecznej Francji uważali, że tylko brud zamykający „pory” jest w stanie ochronić człowieka przed "morowym" powietrzem i zapobiec chorobom.

Więcej

Znaczenie wskaźnika dawek w inhalatorze

Astma i POChP to przewlekle choroby układu oddechowego. Wymagają długotrwałego leczenia. Stałe, nieprzerwane dostarczanie leków jest kluczowe dla kontroli choroby. Główne leki stosowane w terapii astmy i POChP to glikokortykosteroidy i leki rozszerzające oskrzela.

Więcej

Astma u osób starszych

Dużo mówi się i pisze o astmie, która rozpoczyna się u dzieci, nawet tych najmłodszych. Jednak jest to choroba, która może dotknąć człowieka niezależnie od wieku. Astma, która zostaje rozpoznana przed 12 r.ż. nazywana jest astmą o wczesnym początku. W przeciwieństwie do niej – astma o późnym początku może wystąpić po 40, a nawet po 65 r.ż.

W krajach rozwiniętych długość życia ludzkiego zwiększyła się w ostatnim stuleciu o blisko 30 lat, co spowodowało wzrost liczby ludzi w wieku podeszłym. W Polsce ponad 5 milionów ludzi przekroczyło 65. rok życia. Odsetek chorujących na astmę w tej populacji szacuje się na 6,5–17%.

Więcej

E-papieros i jego wpływ na astmę

Astma jest chorobą charakteryzującą się przewlekłym stanem zapalnym dróg oddechowych, który powoduje występowanie objawów takich jak świszczący oddech, duszność, uczucie ściskania w klatce piersiowej i kaszel o zmiennej częstości i nasileniu.

Więcej

Dziecko z astmą w szkole

Jak co roku we wrześniu zaczyna się nowy rok szkolny. Do szkoły idą zarówno dzieci zdrowe jak i te chorujące przewlekle np. na astmę. A takich dzieci, jak wynika z danych epidemiologicznych, jest coraz więcej.1

Wysłanie do szkoły dziecka chorego zawsze stanowi dla rodziców pewien stres. Zastanawiają się, czy nie zaszkodzi mu przebywanie w tak dużej grupie, kontakt z tak wieloma bakteriami i alergenami, czy poradzi sobie w sytuacji kryzysowej.

Więcej

Wszystko o odczulaniu

Odczulanie to potoczna nazwa immunoterapii swoistej. Jest to jedyna przyczynowa metoda leczenia chorób alergicznych. Oznacza to, że nie tylko zmniejsza nasilenie objawów, ale i działa na przyczynę choroby (redukuje nadmierną reakcję organizmu na alergeny).

Więcej

Bezpieczeństwo stosowania glikokortykosteroidów

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu na temat glikokortykosteroidów. Dowiecie się czym tak właściwie są, jakie są ich rodzaje i co je od siebie różni, a także czy stosowanie glikokortykosteroidów jest bezpieczne dla pacjenta.

Życzymy miłej lektury.

Więcej

Podróże z astmą

Co roku przed zbliżającymi się wakacjami zaczynamy zastanawiać się nad wypoczynkiem, wyjazdem, zmianą klimatu.

W przypadku osób chorych na astmę każdy wyjazd powinien być przemyślany również pod kątem jego potencjalnego wpływu na przebieg choroby. Co należy brać pod uwagę?

Pierwsze i najważniejsze – należy wytyczyć kierunek wyjazdu.

Więcej

Znaczenie roztoczy w astmie

Roztocze kurzu domowego są pajęczakami mikroskopijnej wielkości. Zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne, nawet obszary polarne. Wśród kilkudziesięciu tysięcy znanych gatunków większość występuje w glebie, gdzie odpowiadają za rozkład materiału organicznego. Niektóre przenoszą choroby, a część jest zaliczana do pasożytów zewnętrznych człowieka i zwierząt.

Więcej

Astma z nadwrażliwością na aspirynę

W poprzednim artykule mówiliśmy o zaostrzeniach astmy. W tym chcielibyśmy przybliżyć Wam pojęcie astmy aspirynowej. Czym właściwie jest astma aspirynowa? Czy dla pacjenta z astmą aspirynową groźna jest tylko aspiryna?Astma aspirynowa występuje dość rzadko. Czasami zaczyna się nagle u osób do tej pory zdrowych, a czasami jej objawy pojawiają się u astmatyków...

Zapraszamy do lektury.

Więcej

Zaostrzenia astmy

Czym jest proces zaostrzeń w chorobie astmy oskrzelowej? Czy możesz mieć wpływ na ich występowanie lub przebieg?

    W naszym artykule dowiesz się jakie rodzaje zaostrzeń w astmie możesz zauważyć. Dowiesz się także o najczęstszych przyczynach zaostrzeń, o tym, jak sobie z nimi radzić, a także jak ich unikać. Dzięki ciągłemu zwiększaniu wiedzy o własnej chorobie, ścisłej współpracy z lekarzem oraz przestrzeganiu jego zaleceń możesz mieć znaczący wpływ na przebieg swojej choroby. Dowiedz się jak to zrobić!

Więcej